خمکاری ورق آهن : شرایط و قیمت

خمکاری ورق آهن با استفاده از تجهیزات مدرن و بالاترین کیفیت در مجموعه پارما لیزر انجام می شود .
امروزه خمکاری ورق آهن یکی از پرطرفدارترین روش ها در فلزکاری است که امکان به دست آوردن محصولی با شکل مورد نظر از ورق آهن را فراهم می کند. چنین پردازشی به شما این امکان را می دهد تا بدون جوش به آهن شکل دلخواه را بدهید، در نتیجه عمر مفید محصول افزایش می یابد. این روش نه تنها یکپارچگی قطعه را نقض نمی کند، بلکه آن را قوی تر می کند و خطر خوردگی را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد.
خمکاری ورق آهن عبارت است از خم کردن یک قسمت از ورق آهن به زاویه مورد نظر نسبت به قسمت دیگر. هر نوع فلز و آلیاژ محدودیت تغییر شکل خاص خود را دارد که هنگام شروع کار باید به آن توجه شود. علاوه بر این، تغییر شکل تحت تأثیر موارد زیر است:
– ضخامت ورق آهنی که قرار است خم شود.
– میزان زاویه خمکاری
– سطح شکنندگی مواد
– سرعت عمل
استفاده از دستگاه های خم کن این امکان را فراهم می کند تا از نقص در حین عمل جلوگیری شود. باید درک کرد که تخلفات انجام شده می تواند منجر به عواقب منفی شود. امروزه از دستگاه های خم کن دستی ورق آهن فقط در کارگاه های کوچک استفاده می شود اما در شرکت های صنعتی معمولاً این فرآیند به صورت اتوماتیک و خودکار انجام می شود.

استفاده از خمکاری ورق آهن

در حال حاضر، فناوری خمکاری ورق آهن به طور فعال مورد استفاده قرار می گیرد، زیرا به تولیدی ها این امکان را می دهد تا از استفاده از قالب ها در ساخت بسیاری از قطعات خودداری کند. همچنین استفاده از خمش باعث می شود تا دقت بالایی در ابعاد و زوایای خطی محصول به دست آید و طرحی یکپارچه بدون درز به دست آید.
این یک مزیت بزرگ برای تولید است، زیرا درزهای روی محصولات جوش داده شده اغلب آسیب پذیرترین مکان بوده و در آنها خوردگی رایج است و در نتیجه یکپارچگی محصول نقض می شود. استحکام بالای فلزی که در معرض چنین پردازشی قرار می گیرد نیز مورد توجه قرار می گیرد.
تمام فولادها و آلیاژهای فلزی با ضخامت قابل قبول تحت فرآیند تکنولوژیکی قرار می گیرند. فقط شکننده ترین ورق های فلزی در معرض خمش قرار نمی گیرند.
به عنوان یک قاعده، تجهیزات خمشی همراه با دستگاه لیزر استفاده می شود، یعنی خود قسمت ابتدا بریده می شود و سپس در معرض خم شدن قرار می گیرد.

خمکاری ورق آهن
خمکاری ورق آهن

تجهیزات خمش ورق آهن شامل چیست؟

خمکاری ورق آهن را می توان با استفاده از ماشین های دستی و همچنین ماشین های خم کن ورق انجام داد. ماشین های دستی عملاً مورد استفاده قرار نمی گیرند ، زیرا این روند با کمک آنها طولانی تر و با کیفیت پایین تر انجام می شود.
ماهیت فرآیند این است که وقتی اثرات مکانیکی و حرارتی روی ورق آهن اعمال می شود، لایه های بیرونی کشیده شده و لایه های داخلی فشرده می شوند.
خمش ورق آهن را می توان هم در مقیاس صنعتی و هم در مقیاس آماتور انجام داد. این فرآیند حتی در خانه نیز قابل انجام است. برای فلزکاری در مقیاس کوچک در کارگاه های آهنگری، هنوز هم می توان از ابزارهای خمشی دستی برای ایجاد آهنگری تزئینی استفاده کرد.
ماشین های دستی به شما این امکان را می دهند که نه تنها با ورق های نازک بلکه با ورق های با ضخامت نیز کار کنید، اما نیاز به تلاش دارند. با استفاده از دستگاه دستی می توانید به راحتی گوشه ها، حلقه ها و قوس ها را خم کنید، پرچ های فلزی را نصب کنید. پرس ترمز، غلتک و خم کن غلتکی به عنوان ابزار خمشی استفاده می شود.

فناوری فرآیند خمش ورق آهن چگونه انجام می شود؟

خمش ورق آهن در قالب های خمشی تخصصی انجام می شود. در این حالت ، ورق تماماً در خود پرس قرار می گیرد و در آنجا محکم ثابت می شود. سپس تحت عمل پرس، که در بالای قطعه کار قرار دارد، خم شدن انجام می شود.
این فناوری بسیار ساده است، اما به شما این امکان را می دهد تا بتوانید انواع سازه های فلزی با شکل پذیری خوب را بدست آورید. این یک جایگزین مناسب برای جوشکاری در ساخت بدنه و قطعات مختلف جامد است.
این فناوری امکان به دست آوردن قطعات با انواع و ضخامت های مختلف از فلزات مختلف را فراهم می کند.
به لطف تجهیزات مدرن، خم شدن فلز آسان تر شده است، به شما امکان می دهد نتایج بهتری بگیرید. محصولاتی که با استفاده از پرس ترمز ایجاد می شوند به دلیل یک تکه بودن ، ظاهر زیبا و دوام خود متمایز می شوند.

انواع خمکاری ورق آهن

ما می توانیم تا سه نوع خمش ورق آهن را پیدا کنیم. از این نظر، بستگی به نیروی وارد شده توسط پانچ بر روی قالب دارد.

خمش پایین

یکی از رایج ترین و ساده ترین انواع خمکاری ، خمش پایین است که در آن نیازی به فشار زیاد نیست. همچنین به عنوان خمش V شناخته می شود، فشار از سه نقطه، شعاع پانچ و شعاع رئوس V قالب اعمال می شود.

خمش جزئی

در این حالت، ورق آهن در طول فرآیند خمش تا سه نقطه در تماس است، همانطور که در خمش عمیق اتفاق می افتد. اما با این نوع خمش چیزی که به دنبال آن هستیم ایجاد زوایای مختلف است تا فشار به زاویه ماتریس کمتر شود.

خمکاری پرسی

خمکاری پرسی ورق آهن به این معنی است که هیچ هوایی بین قالب و پانچ باقی نمی ماند و نه تنها یک زاویه کامل، بلکه یک راس کاملاً مشخص باقی می ماند. برای دستیابی به این نتیجه، به دستگاهی نیاز است که فشار زیادی را اعمال کند تا نتیجه بسیار دقیق باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *