دستگاه CNC چیست و چه انواعی دارد؟

 امروزه انواع دستگاه CNC در صنعت کاربرد دارد. CNC در واقع فرم کوتاه شده ی عبارت Computer Numerical Control است که به معنی کنترل عددی رایانه ای می باشد. دستگاه CNC دارای یک مینی کامپیوتر می باشد که وظیفه ی ارسال دستورات و برنامه های لازم جهت برش و حک طرح های مختلف بر روی فلزات و غیر فلزات را بر عهده دارد. سیستم دستگاه های CNC را همواره می توان تغییر داد و کد های جدیدی را به برنامه های آن اضافه کرد. دستگاه های CNC زبان مخصوص به خود را دارند. این زبان G-code نام دارد که برای هماهنگی بخش های مختلف دستگاه و مواردی مانند سرعت و میزان سوخت از آن استفاده می شود.

انواع دستگاه CNC

1. دستگاه CNC فرز

دستگاه های فرز با استفاده از برنامه هایی کار می کنند که بر پایه اعداد و حروف می باشند. این مدل می تواند قطعات را در فاصله های مختلف کنترل و هدایت کنند.
برنامه هایی که در دستگاه فرز استفاده می شوند با استفاده از زبان G-code طراحی شده اند. همچنین دستگاه های فرز دارای سیستم سه محوره نیز می باشند.

2. دستگاه CNC تراش

در این مدل از دستگاه های سی ان سی قطعات در جهت دایره ای برش داده می شوند. به دلیل استفاده از فناوری CNC در دستگاه های تراش، عمل برش بسیار با دقت تر و در زمان کوتاه تری انجام می شود.
از این دستگاه معمولا در مواقعی استفاده می شود که نیاز به برش یا ایجاد طرح هایی می باشد که بسیار پیچیده می باشند و انجام آن ها با استفاده از روش های دستی امکان پذیر نمی باشد.
قابل ذکر است که نحوه کار و کنترل دستگاه های فرز و تراش بسیار شبیه به هم می باشند.

3. دستگاه CNC پلاسما

در دستگاه پلاسما از یک لیزر قوی برای برش قطعات استفاده می کنند. از این دستگاه معمولا برای برش قطعات فلزی استفاده می کنند، اما بر روی سطوحی که از جنس آن ها از فلز نباشد نیز قابل استفاده می باشد.
شکل هایی که با استفاده از این دستگاه برش و ایجاد می شوند همگی از قبل توسط کامپیوتر و برنامه هایی که بر روی دستگاه وجود دارد طراحی و برنامه ریزی شده اند.

4. دستگاه CNC وایرکات

در این مدل از دستگاه های CNC از طریق دو الکترود جریان الکتریکی برقرار می شود. در نتیجه با استفاده از جرقه های الکتریکی ایجاد شده قطعه مورد نظر را برش می دهند.
در دستگاه وایرکات هیچ گونه تماسی میان قطعه و دستگاه وجود ندارد و در همه حالات فاصله ای میان آن ها وجود دارد. این موضوع باعث می شود که دقت برش بالا رود و احتمال خطا بسیار کم شود.

5. دستگاه CNC واترجت

در دستگاه واترجت برخلاف دستگاه های دیگر از جریان الکتریکی و پلاسما استفاده نمی شود؛ بلکه در این دستگاه با استفاده از فشار بالای آب مواد سخت مانند فلز و گرانیت را برش می دهند.
اکثر قطعات ماشین های کارخانه ای با از طریق این روش تولید می شوند. معمولا از دستگاه واترجت در مواقعی استفاده می شود که موادی که نیاز به برش دارند، در برار گرمای زیاد مقاومت کمی دارند.
در صنایعی مانند هوا فضا و کار های معدن ها از این دستگاه استفاده می شود. از دستگاه واترجت نیز برای برش ها و ایجاد طرح های پیچیده استفاده می شود؛ زیرا پایین بودن دمای دستگاه باعث می شود که تغییری در حالت فیزیکی مواد ایجاد نشود.

برخی از مزایای دستگاه های CNC

مطمئنا هر کدام از دستگاه های CNC دارای ویژگی ها و مزایایی نیز می باشند که آن ها را برای کار های مختلف منحصر به فرد می کنند. برخی از این مزایا شامل:
• برش قطعات با سرعت بالا و در کوتاه ترین زمان
• دقت بالا و کاهش احتمال وقوع خطا
• کار کردن به صورت اتوماتیک و بدون نیاز به نیروی انسانی
• داشتن قابلیت شبکه ( وصل کردن چند دستگاه به هم)
• برخی سیستم ها مانند CAD ، CAM، CIMJ دارای قابلیت کنترل از راه دور می باشند
• عیب یابی آسان

انواع دستگاه CNC
انواع دستگاه CNC

تفاوت دستگاه CNC و NC 

به جز دستگاه CNC در زمینه برش قطعات مختلف، دستگاه دیگری وجود دارد که تحت عنوان دستگاه NC شناخته می شود. این دستگاه قبل از CNC ساخته شده است و از آن قدیمی تر می باشد.
برخی دستگاه سی ان سی را نسخه تکامل یافته ی دستگاه NC می دانند. در گذشته این دستگاه مجهز به کامپیوتر نبود و با پیشرفت تکنولوژی این امکان میسر شد. مهم ترین مسئله ای که دستگاه NC در آن داشت، محاسبات عددی مربوط به جابجایی محور ها بود. این کار در دستگاه های CNC با استفاده از کامپیوتر های پیشرفته بسیار دقیق تر و با سرعت بیشتری انجام شد و همین امر باعث شد دستگاه های CNC نسبت به دستگاه های NC بسیار محبوب تر و کارآمد تر واقع شوند.

دیگر کاربرد های دستگاه های سی ان سی

شاید فکر کنید که از دستگاه های CNC فقط برای برش فلزات استفاده می شود. اما اینگونه نیست؛ از دستگاه های CNC برای برش سطوحی که از جنس چوب، ام دی اف و حتی سطوح سنگی نیز استفاده می شود.
از این دستگاه برای ساخت و طراحی وسایلی مانند میز کامپیوتر،صندلی، وسایل تزئینی چوبی و غیره استفاده می شود؛ و همینطور در سطوح سنگی برای کار هایی مانند سنگ نوشته، مجسمه های سنگی، سنگ قبر و غیره از دستگاه CNC استفاده می شود.
به طور کلی دستگاه های CNC تحولی مثبت در صنایع مختلف ایجاد کرده اند به طوری که باعث شده اند در بسیاری از این صنایع درصد خطا ها کاهش یابد، راندمان کاری افزایش چشمگیری داشته باشد و نیاز به حضور نیروی انسانی بسیار کمتر از گذشته شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *